Massandra

Vatan KIRIM.

Yalta‘nın 3 km doğusunda küçük ama şirin bir beldedir. Nikita yaylasının yeşil kayalarının bitişiğinde yer almaktadır. Doğal ormanları, muhteşem parkları, fıskiyeli havuzları, dünyaca meşhur şarapları ve Massandra şatosu ile tanınmaktadır. Ukrayna ve eski SSCB’nin en ünlü şarap üretim merkezlerinden biridir. Şarap üretimi 1936 yılında başlamıştır. Nefis Kırım şaraplarını bu kasabada tadabilirsiniz. Massandra parkı ile Massandra şarapevi görülmeye değerdir.

1448 metre yüksekliğindeki Nikita dağ geçişinden sonra yörede bir milli park vardır.

Termal suları ile meşhur Kozimo-Damianovskiy manastırı da bu bölgededir.

Çar Aleksander III sarayı (Massandra şatosu)

Kırım’ın güney sahilindeki en iyi mimari yapılardan biridir. Massandra’daki parkın tam ortasında Fransız şatolarına benzeyen bir yapıdır. Projesi Prens Vorontsov tarafından 1878 yılında mimar M. Buşar’a çizdirilmiştir. 20 yıl süren inşaat mimar M. Mesmaher tarafından tamamlanmıştır. Stalin’in daça’sı (daça SSCB döneminde Politbüro üyelerinin yazlık evlerine verilen isimdir) olarak da bilinir. Masalsı bir ülkeden gelen minik bir örnek gibidir. Güzel bir çeşmesi olan Paris’teki Versay’ın bahçelerine benzer hoş bir park ile çevrilidir. Saray bir zamanlar Rus Kraliyet ailesi Romanov’ları da ağırlamıştır.

III. Aleksander ve çarlık ailesinin yaz tatillerinde kullanması için yapılan Massandra köşkünde diğer saraylarda olduğu gibi büyük balo salonları ve heybetli odalar bulunmamaktadır. Şatoda güzellik ve zarafet ön planda tutulmuş, mermer ve kırmızı bakırdan şömineler, şık mobilyalar, mermer süslü aynalar, perdeler ve resimlerle bu köşk-şatoda ev ortamının sıcaklığı yaratılmıştır. Günümüzde müze olarak kullanılan yapının bir bölümünde halen restorasyon çalışmaları devam etmektedir. Şato özellikle son yıllarda daha da tanınır olmuş, Massandra ve çevresi turistlerin akın ettiği bir bölge haline gelmiştir.


Ayrıca bakınız : http://massandra.ircha.net/ (fotoğraf albümü)

İlginizi Çekebilir

Sudak

Vatan KIRIM Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde Yalta’nın 120 km kuzeydoğusunda, 18.000 nüfuslu şaraplarıyla meşhur bir sahil …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.