Taraktaş

Vatan KIRIM

Taraktaş, Sudak şehrine 3 km mesafede bir bölgenin adıdır. Adını bu civardaki dağların kayalık doruklarının bir tarağın dişlerini andırır görünümde olmasından dolayı almıştır. Evliya ÇelebiSudak’tan bahsederken kıble yönünde iki saat gittikten sonra Kurbağa Kayası’na ulaştığını belirtmektedir. Bu kaya günümüzde Kırım Tatarları tarafından Baka Dağ olarak isimlendirilmektedir.

Taraktaş, Sudak civarında Kırım Tatarları’nın en yoğun olarak yerleştiği yerleşim yerlerinden birisidir. Bu bölge insanı Kırım genelinde inatçılığı ve gözüpekliliği ile bilinmektedir.

Taraktaş Şehitliği

Taraktaş bütün bu özelliklerinin dışında yakın zamanda yaşanılan olaylar dolayısıyla gönüllerde yer eden bir yerleşim yeridir. 1989’dan itibaren Kırım’a geri dönmeye başlayan Kırım Tatarları’ndan bu civara yerleşenler ile Ruslar arasında yer yer gerginlikler yaşanmıştır. Bunlardan birisinde, iki papazın kaybolmasını ve bunların Tatarlar tarafından öldürüldüğünü bahane eden Ruslar, iki kardeşi (Seyidoğlu Seyid İbrahim ile Seyid Memed) hunharca şehit etmişlerdir. Daha sonra papazların ölmedikleri ortaya çıkınca galeyana gelen halk, bu iki şehidi için yolun hemen üstündeki küçük bir tepenin üzerine bir anıt mezar yapıp, baş ucunu da nazlı nazlı dalgalanan Tarak Tamgalı Gök Bayrağıkondurmuşlardır. Anıtın üzerinde şu mısra yer almaktadır;

“Ateş tüşti Taraktaşnın başına, Qurban olduk toprağına taşına…”

İlginizi Çekebilir

Sudak

Vatan KIRIM Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde Yalta’nın 120 km kuzeydoğusunda, 18.000 nüfuslu şaraplarıyla meşhur bir sahil …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.