Yedikuyu

Vatan KIRIM.

Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde rayon ve rayon merkezidir. Yedikuyu (Yedi Quyu, Lenino / Lenine / Lenin / Leninsky / Seven Kolodizey) Kırım’ın en uzak ve en fakir rayonudur. Doğu Kırım öncelikli kalkınma bölgesi içinde yer almaktadır.

İdari Merkezler

Kasabalar

Yedikuyu (Lenino / Lenine / Lenin / Leninsky / Seven Kolodizey), Şçelkino

Köyler

Acibay (Novootradnoe), Acibesir (Prisadovoe), Agibeli (Lugovoe), Akkoz (Gornostaevka), Akmanay (Kamenskoe), Akmonay (Petrovo), Aktas (Pravdino), Alibay (Uvarovo), Arabat (Solyanoye / Soljanoe), Argin Topeçik (Romanovo), Arma Eli (Batalnoe), Baksi (Glazovka), Baskirgiz (Yarkoe), Beskurtka (Ivanovka), Bulganak (Bondarenkovo), Cantora (Lvovo), Caparyurt (Oktyabrskoe), Carcava (Voshod), Cavtöbe (Vulkanovka), Cilkecieli (Ptaskino), Çaltemir (Juravlevka), Çepar Berdı (Bezvodnoe), Çegene (Zolotoe), Çokrak / Çokul (Vinogradnoe), Çongelek (Kostirino), Çurbas (Priozernoe), Davuteli (Marfovka), Deresalin (Çistopole), Hartjibiyev (Storojevoe), Kara Saitjeut (Sazonovka), Kazantip (Mısovoe), Kenegez (Krasnogorka), Kitay (Libknehtovka), Kiten (Semenovka), Kiyat (Brannoe Pole), Kizavul (Yakovenkovo), Kizil Kut (Azovskoe), Kocalar (Korolevo), Kol Alçin (Zayçinskoe), Kop-Kipçak (Voykovo), Kop-Takil (Zavetnoe), Mama (Kurortnoe), Meskeçi (Pesoçnoe), Minareli Siban (Erofeyevo), Nasir (Naberojnoe), Obekçi Karsan (Nizovoe), Oçka Baylar (Zvezdnoe), Oguz Tobe (Krasnoarmeyskoe), Ortaeli (Ogonki), Oysul (Astanino / Kamışinka), Palopon (Belinskoe), Seyhasan (Vaznikovo), Tasalçin (Krasnopole), Taşlı Yar (Stantsionnoe / Zelenıy Yar), Tayguç (Dorosenkovo), Tobeçik (Çeladinovo), Uzun Ayak (Sirokoe), Yanis-Takil (Zavetnoe).

2.900 km2 yüzölçümüne sahip, 76.000 nüfuslu, 68 köyü ve 2 kasabası olan bir ilçedir. 13.000 nüfuslu Şçelkino kasabası da bu ilçededir.

Arabat Türk kalesi

Azak denizi kıyısında, Arabat (Solyanoye / Soljanoe)’ta 1703 yılında kurulmuş bir Türk kalesidir. Şu anda yıkıntı haldedir.

Şçelkino

Azak denizi kıyısında Kazantip burnunda Yedikuyu ilçe sınırları içinde inşaatı daha sonra durdurulmuş dev atom reaktörüne sahip bir kasabadır. Reaktörde çalışanlar için oluşturulmuş bir yerleşimdir. İnşaat durduktan sonra kasaba terkedilmiştir. Şu anda bir sahil kasabası olarak gelişmeye çalışmaktadır. Bölgenin denizi dalgalı ve havası rüzgarlı olduğundan, dalga sörfü, rüzgar sörfü, uçurtma sörfü gibi spor dalları için ideal bir yerdir. Yaz mevsiminde Rusya ve Ukrayna’dan gelen gençler iki haftalığına buraya gelip, çılgın bir plaj festivali geçirmektedirler. Kasabanın nüfusu şu anda 13.000’dir.

İlginizi Çekebilir

Bahçesaray Çeşmesi

Vatan KIRIM Hansaray‘ın hiç şüphesiz en meşhur yerlerinin başında Gözyaşı Çeşmesi gelmektedir. Kırım Hanı Kırım …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.