Orkapı

Vatan KIRIM

Kırım yarımadasını anakaraya, Ukrayna ovasına bağlayan kıstak ve bu kıstak üzerinde yer alan kasabanın adıdır. Perekop olarak da geçer. Kherson kentinin 100 km güneybatısındadır. Karadeniz’den Çürük deniz’e (Sivaş lagünü) kadar ki bölgede hendek ve bent görevi görmektedir. Nüfusu yaklaşık 32.000’dir. (2001) Eskiden tuz ticaretinin yapıldığı kent, Kharkov – Akmescit tren yolunun açılmasıyla eski önemini yitirmiş durumdadır.

İdari Merkezler

Kasabalar

Orkapı (Perekop)

Köyler

Armansk (Krasnoper), As (Proletarka), Baybuluş / Bay-Baluş (Orlovskoe), Baysari (Bogaçevka), Best (Zelenaya), Bistriçi (Utkino), Bozgana (Satri), Culga (Cuvorovo), Cuma-Ablam (Traktovoe), Julga (Suvorovo), Kalançak (Traktovoe), KişkaraiBüyük / Biyük Kişkara (Kurganskoe / Kurgannoe), Kocelak (Krasnoarmeyskoe), Kulla (Volosino), Mangit (Poltavskoe), Sasik Kiyat (Krepkoe), Sultanas (Svatovo), Tarhan (Visnevka), Yalantas/Eski (Bratskoe), Berdı-Bulat (Privolnoe).

Krasnoperekopsk (Orkapı) Yönetim Birimi 1.200 km2, 33.000 nüfuslu 38 köyden oluşan bir ilçedir.

Orkapı (Krasnoperekopsk / Perekop) kasabası ise 22 km2 olup, nüfusu 32.000’dir. Ayrı bir yönetim birimidir.

Krasnoperekopsk ilçesi, Orkapı kasabası ve Ermenibazarı (Armyansk) kasabası Sivaş (Çürük Deniz) Öncelikli Kalkınma Bölgesi’ni oluşturur.

Tarih

Şimdiki kasabanın güneyinde eskiden bir Yunan yerleşimi olan Taphros var idi. Kent Ortaçağ’da Tuzla (Tozla) olarak adlandırıldı. 15. yy’da Tatar hanı Mengli Giray ve oğlu Sahib Giray, şu anki kentin kalbi olan Kapı veya Or Kapı adında yeni bir kale kurdular. 1736’da kasaba Miinnich komutasında, 1738’de de Lascy (Lacy) komutasında Rusların eline geçti. Lascy kaleyi büyük ölçüde harap etmiştir. 1754’te kale Kırım Giray tarafından yeniden inşa edilmiştir. Sonraları Orkapı’nın Yunan ve Ermeni halkı Orkapı’nın 5 km güneyinde Ermenibazarı adında yeni bir yerleşim yeri kurdular. Bu şekilde kasaba eski canlılığını yitirdi. Orkapı 1771’de Ruslar tarafından ele geçirildi, 1783 yılında da Kırım’ın geri kalanı ile beraber tümüyle Rus İmparatorluğu’na katıldı. Kırım’ın girişine egemen bir durumda bulunan Orkapı kıstağı, önemli bir askeri rol oynadı. Kasım 1920’de Vrangel burada kesin yenilgiye uğradı. Ekim 1941’de Alman’lar tarafından aşılan kıstak, Nisan 1944’te Talbuhin tarafından geri alındı.

İlginizi Çekebilir

Taraktaş

Vatan KIRIM Taraktaş, Sudak şehrine 3 km mesafede bir bölgenin adıdır. Adını bu civardaki dağların kayalık doruklarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.