Livadiya

Vatan KIRIM.

Yalta‘nın banliyösünde saraylar ve kaleler içeren bir köydür. 1861 yılından beri Rus çarları için yazlık rezidans olarak kullanılmaktadır. 3 büyüklerin toplantısına da ev sahipliği yapmıştır.

Livadiya Sarayı (Beyaz Saray), 1911

Yalta’dan 3 km ötede Livadiya’da Mohabi tepesinde, sahil tarafında saray-park kompleksidir. Çar II. Nikolay için 1911’de yazlık saray olarak yaptırılmıştır.

Bizans, İngiliz, Gotik ve Arap mimarisinden de izler taşıyan saray İtalyan Rönesans tarzında 1910-1911 yılları arasında mimar Nikolay Krasnov tarafından inşa ettirilmiştir. İnşasında beyaz Kırım graniti kullanılmıştır. O dönemde pek moda olduğu üzere, sarayın bazı bölümlerinde ve arka bahçedeki çeşmede İslami motifler kullanılmıştır. Bahçe kısmı, özellikle sütunları, mermer fıskiyesi ve mükemmel kafes oymalı avlu kapısıyla İtalyan Bahçesi görünümündedir. Saray içinde bir tarih müzesi ve bir de resim galerisi vardır.

Çar II. Nikolay inşaat tamamlandıktan sonra saraya sadece iki defa gelebilmiştir. Çar ailesinin yazlık sarayı olarak ünlenen Livadiya, 1917 İhtilali’nden sonra sanatoryuma çevrilmiş, 1993 yılında da müze haline getirilmiştir. 1917 İhtilali döneminde ağır bir yağmaya uğrayan saraydaki kıymetli eserlerin pek çoğu hala kayıptır. Bir kısmı ise, çeşitli Avrupa ülkelerinden satın alınarak yeniden saraydaki yerlerine konulmuştur.

Saray dünya siyasi tarihi açısından da ayrı bir öneme sahiptir. 4 – 11 Şubat 1945 yılında StalinChurchill ve Roosevelt’in savaş sonrası Avrupa’nın geleceğini tartıştıkları Yalta konferansı bu sarayda gerçekleştirilmiştir. Bu tarihi toplantının anısına üç lideri sembolize edecek şekilde sarayın avlusuna dikilen üç palmiye ağacına günümüzde de itina ile bakılmaktadır.

İki katlı Livadiya Sarayı’nın birinci katında Yalta Konferansı ile ilgili belgeler, fotoğraflar ve çeşitli hatıra eşyaları, ikinci katında ise Çar II. Nikolay ve ailesine ait eşyalar ile Çarlık dönemine ait eserler sergilenmektedir. Özellikle ikinci kattaki eserler çok daha gösterişli ve zengindir.

Çarların yazlık rezidansı olan Livadiya günümüzde aynı zamanda popüler bir kaplıca merkezidir.

Saray Lope de Vega’nın ünlü komedisi “Samanlıktaki Köpek” filmine de ev sahipliği yapmıştır. Sarayda çara ait çok sayıda meşhur şarap mahzenleri de vardır. Bu bölge bilindiği üzere şaraplarıyla ünlüdür.

Sarayın hemen aşağısından itibaren Oreanda sahil kasabasına nazır, çok hoş geniş bahçeler içindeki 1500 metrelik patika yürüyüş yapanlara ayrı bir haz verir.


Bakınız: http://livadia.ircha.net/ (Livadya sarayının fotoğraf albümü)

İlginizi Çekebilir

Sudak

Vatan KIRIM Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde Yalta’nın 120 km kuzeydoğusunda, 18.000 nüfuslu şaraplarıyla meşhur bir sahil …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.