Başlangıç / KİM KİMDİR? / LENİYE UMEROVA

LENİYE UMEROVA

LENİYE UMEROVA

Tutuklanma tarihi: 04.12.2022
Doğum tarihi: 13.03.1998

Ailevi durumu: Bekar
Durum: Moskova’da esir tutuluyor.

(Ocak 2024 itibariyle)

Kendisine mektup yazmak için adres bilgisi:

Umerova Leniie Rezvanovna

Federal Penal Institution Pre-trial detention center No. 2 of the Federal Penitentiary Service of Russia

Moscow region, Moscow, Lefortovsky val Street, house 5

111020 RUSYA

Умерова Ление Резвановна

111020 Город Москва ФКУ СИЗО—2, ул. Лефортовский вал 5

1998 Kırım doğumlu, 25 yaşındaki Leniye Umerova Kırım ruslar tarafından işgal edilince Rus pasaportu almayı reddederek 2015’de Kyiv’e taşınır. Leniye Kyiv’de hem Politeknik üniversitesinde eğitim görür, hem de VOVK kadın giyim markasının pazarlamacısı olarak çalışır. Her sene Leniye Gözleve’deki (Yevpatoriya) ailesini ziyaret ederdi. Son ziyareti artık rus-Ukrayna savaşı başladıktan sonra gerçekleşecekti. Babası kanser nedeniyle ameliyat geçirmiş ve Leniye babasına ameliyat sonrası refakatçılık yapmak için yanına gidecekti.

Romanya, Bulgaristan, Türkiye ve Gürcistan üzerinden Rusya’ya ve daha sonra Kırım’a ulaşmayı umuyordu. Tiflis—Simferopol otobüsüyle Gürcistan-Rusya arasındaki “Verhniy Lars” sınır kapısından 4 Aralık 2022’de geçerken Leniye’nin geçmesine izin verilmiyor. Otobüsteki yolculardan sadece Leniye’nin rus pasaportu yoktu, kontrol esnasında dikkatler üzerindeydi. Leniye’nin sorgusu gece yarısına kadar sürmüştü, Ukrayna kimliği, dış pasaportu, telefonu ve banka kartlarına el koyulmuştu. Gece yarısı otelde dinlenmesi için izin verilmiş ve taksi çağırıp “Sova” oteline gitmesi için bırakılmıştı.

Meğer hepsi kurmacaymış. Taksi şoförü hudut sınırına çok yakın hareket ettiği için Trafik Polisi tarafından durdurulmuş, Leniye yabancı olduğu için şüpheli konumuna düşmüştü. Hudut kuralını ihlali nedeniyle Leniye tutuklanmış ve yabancı ülke vatandaşlarının tutuldukları geçici gözaltı merkezine yerleştirilmişti. Vladikavkaz (Kuzey Osetiya) yakınlarındaki o merkezde 16 Mart 2023’e kadar tutulmuştu. İlk başta sınır dışı edilmesi için davalar açılmıştı, fakat savaş dolayısıyla iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerine son verilmişti ve Leniye sınır dışı edilemedi. Uydurma mazeretler üreterek Leniye’nin tutukluluk süresini devamlı uzatıyorlardı. Leniye merkezden serbest bırakıldığı gün 16 Mart 2023’de daha kapıdan çıkar çıkmaz 4 kişinin bulunduğu bir arabaya zorla bindirilmiş, kafasına çuval geçirilmiş ve bilinmeyen bir yere götürülmüştü. Kuzey Osetya’nın çeşitli cezaevlerinde, sürekli yer değiştirerek, avukatlara ve ailesine bilgi verilmeyerek tutuklu kalıyordu Leniye. 5 ay sürmüştü bu eziyet. 4 defa hakim karşısına çıkarılan Leniye’nin cezası sürekli uzatılıyordu. En son Aralık 2023’de cezası Mart 2024’e kadar gene uzatılmıştı. 4 Mayıs 2023’de Leniye Umerova Moskova’ya götürülmüş ve 5 Mayıs 2023’de kötü üne sahip ve özellikle siyasi mahkumlarının tutulduğu FSB’nin Lefortovo hapishanesinde tek kişilik hücreye yerleştirilmişti. Bir seneye yakın hücrede tek kalıyordu Leniye, yakında bir kişi daha o hücreye alındı. Ne yazık ki iğrenç ve gaddar olan rus hukukunun hiç bir suçu olmayan gencecik Leniye’yi “casuslukla”suçlayıp ağır bir ceza vermesi bekleniyor. Dava gizlilik kapsamına alındığı için avukatların açıklama yapmaları yasaklanmıştı. Mahkeme salonuna basın alınmıyor.

 

İlginizi Çekebilir

Emel dergisi ile yetişerek “Emelci” olan bir Kırım Tatarı: Bülent Tanatar

Emel dergisi ile yetişerek “Emelci” olan bir Kırım Tatarı: Bülent Tanatar Aybala POLAT / QHA …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.