Başlangıç / KİM KİMDİR? / Nariman Celâl

Nariman Celâl

NARİMAN CELÂL

Kırım Tatar Millî Meclisi Başkan Yardımcısı

Tutuklanma tarihi: 06/09/2021
Doğum tarihi: 27.04.1980
Meslek: Kırım Tatar siyasetçisi, siyaset bilimci, gazeteci.
Ailevi durumu: Evli
Durum: 17 yıl hapis “ceza”sı aldı. Sibirya’da esir tutuluyor.

Esir Tutulduğu yer : Rusya’nın Krasnoyarsk Bölgesi’ndeki FKU T GUFSIN Adresi: 662606, Krasnoyarsk Bölgesi, Minusinsk, st. Gorki, 114

(Ocak 2024 itibariyle)

Kendisine mektup yazmak için adres bilgisi:

Dzhelialov Nariman Enverovich

Federal Penal Institution Prison of the Federal Penitentiary Service of Russia in the Krasnoyarsk region

Krasnoyarsk region, Minusinsk, Gorky Street, house 114

662606 RUSYA

Джелялов Нариман Энверович

ФКУ Тюрьма ГУФСИН России по Красноярскому краю, Красноярский край,

г. Минусинск, ул. Горького, 114

662606

Kırım Tatar Millî Meclisi Başkan yardımcısı olan Nariman Celal 27 Nisan 1980’de sürgünde, Özbekistan’ın Nevai [Navoiy] şehrinde doğdu. Babası Enver ve anası Ayşe, aileleriyle, Bahçesaray’ın başka başka köylerinden diğer bütün Kırım Tatarlarıyla birlikte 18 Mayıs 1944’te sürgün edilmişlerdi. Ayşe ve Enver Celal, 3 çocuklarıyla birlikte tarihî vatanları Kırım’a 1989 yılında döndüler.

Nariman Celal 1997-2002 yılları arasında İ.İ. Meçnikov Odesa Ulusal Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde okudu. Ardından siyaset bilimi alanında yüksek lisans derecesi aldı.

2005 yılından itibaren Akmescit’te yayınlanan Kırım Tatar gazetesi Avdet’te gazeteci olarak çalışmaya başladı. 2007’den 2012’ye kadar Akmescit Uluslararası Okulu’nda hukuk tarihi dersleri verdi. Avdet gazetesinde yazdığı yazılar, katıldığı millî ve kültürel faaliyetlerde kısa zamanda halk arasında tanınmaya başlayan, sakin, medenî, hoşgörülü ve aydın kimliğiyle sevilen Nariman Celal, 2007 yılında yapılan seçimlerle Kırım Tatar Millî Kurultayına temsilci ve Kurultay’da da Kırım Tatar Millî Meclisi üyesi seçildi. 2011’den yılından 2014 yılına, Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesi ve kanalın faaliyetlerinin yasaklanmasına kadar ilk bağımsız özel Kırım Tatar TV kanalı olan ATR’de siyasî program yazarlığı ve sunuculuğu, editörlük ve haber spikerliği yaptı. Ekim 2013’te Akmescit’te toplanan son Kırım Tatar Millî Kurultayında yeniden Meclis üyeliğine seçildi ve Meclisin ilk toplantısında da Kırım Tatar Millî Meclisi Başkan Yardımcısı görevine getirildi. Mart 2015’ten bu yana Kırım Tatar Millî Meclisi Birinci Başkan Yardımcısıdır.

2007 yılında Kırım Mühendislik Pedagoji Üniversitesi Kırım Tatar ve Ukrain dili edebiyatı hocası olan Leviza Celal ile evlendi.  Adile (2009), Emine (2011), Cemil (2016) ve Nial (2020) adlarında 4 çocukları var. 4 Eylül 2021 sabaha karşı evlerine baskın yapılıp, evlerinde arama yapıldığında ve gözaltına alındığında küçük Nial henüz 1 yaşını bile doldurmamıştı ve baba kucağının ne olduğunu öğrenemeden büyüyor.

Nariman Celal, Kırım Türklerinin millî yolbaşçısı Mustafa A. Kırımoğlu ve Kırım Tatar Millî Meclisi Başkanı Refat Çubar’ın Kırım’a girişlerinin yasaklanmasından, Kırım Tatar Millî Meclisi’nin faaliyetlerinin yasaklanmasının ardından işgalcilerin ilk hapse attığı kişilerden biri olan Kırım Tatar Millî Meclisi’nin bir diğer başkan yardımcısı Ahtem Çiygöz’ün, hakkında dava açılan ve tımarhaneye kapatılarak baskı altında tutulan diğer Meclis başkan yardımcısı İlmiy Umer’in Türkiye Cumhurbaşkanı R. T. Erdoğan’ın girişimiyle Kırım’dan çıkarılmalarından sonra Kırım’da kalan en yetkili Kırım Tatar Millî Meclisi üyesi idi. İşgalcilerin bütün engellemeleri ve baskılarına rağmen, Kırım Tatarlarını bir arada tutmaya, millî ruhlarını canlandırmaya yönelik faaliyetler yapan, her türlü kültürel, millî faaliyetlerin içerisinde yer alan Celal yazıları ve konuşmalarıyla halkına önderlik yapıyordu.

Nariman Celal, bu faaliyetlerinde kendisine eşlik eden Asan ve Aziz Ahtem’i de içine alan düzmece bir suçlamayla, Kıyiv’de yapılan Kırım Platformu toplantısından döndükten kısa bir süre sonra gözaltına alınmıştı. Gözaltında iken işkencelere direndi. Yargılama sürecinde üç hafta tımarhaneye gönderildi. Üçü birlikte Kırım’da illegal olarak yargılanıyorlardı. 21 Eylül 2022 tarihinde illegal mahkeme ona 17 yıl hapis, 700.000 ruble para cezası verdi.

Kaynak: Emel Dergisi, Sayı:280, (Temmuz-Ağustos-Eylül 2022) sayfa 6.

NARİMAN CELÂL

İlginizi Çekebilir

Emel dergisi ile yetişerek “Emelci” olan bir Kırım Tatarı: Bülent Tanatar

Emel dergisi ile yetişerek “Emelci” olan bir Kırım Tatarı: Bülent Tanatar Aybala POLAT / QHA …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.