Başlangıç / Kültür & Sanat / Tepreç [Tepreş]

Tepreç [Tepreş]

Vatan KIRIM.

Tepreç Nedir ?
Eskiden Kırım Türklerinde Hıdrellez’den sonra gelen ilk Cuma günü “Tepreç” günü olarak kararlaştırılmıştı. Hıdrellez Cuma gününe rastlarsa, bu pek iyi bir alâmet addedilirdi. “Kıdırlez Cuması” dahi derlerdi bu güne.
“Tepreç” kelimesinin canlanmak, hareketlenmek manasına gelen depreşmek (tepreşmek) fiilinden türediği düşünülmektedir. Ayrıca bir başka fikre göre Arapçada, kırlara çıkarak gezinti yapmak, ferahlamak anlamına gelen “teferrüc” sözü Kırım Türkleri şivesine “tepreç” şeklinde girmiş ve yerleşmiş olacak ki, bu da aynı manayı ifade eder.

Günümüzde Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma derneği şubelerinin organizasyonu ile Mayıs ve Haziran ayı içinde Türkiye’nin pek çok yerinde binlerce vatandaşımızın katıldığı Tepreç şenlikleri düzenlenmektedir.
Tepreçte çeşitli eğlenceler, oyunlar ve etkinlikler düzenlenir. Kırım’dan gelen ve yerel sanatçıların açık hava konserleri olur.
Tepreç tepreç duası ve milli marşların okunması ile başlar. Sonra “Qalaqay tıgırtılır”.

Qalaqay tığırtma (Kalakay yuvarlama) : Qalaqay tekerlek şeklinde bir çeşit ekmektir. Pişirmeden önce üstüne çizikler-desenler yapılır. Tepreç öncesinde bir beze sarılan qalaqay yuvarlanır. Eğer çizgili üst yüzeyi havaya bakacak şekilde düşerse halk arasında o yıl mahsülün bereketli olacağına inanılır. Tepreçe gelenler bu qalaqaydan bir parça alabilmek için yarışırlar zira bu ekmeğin kendilerine şans getireceğine inanırlar.

Senenin en güzel günlerinden birinde yeşillikler ve türlü renkte hoş kokulu çiçekler arasında dönüp dolaşmak, gezinmek elbette neşelendirir insanı… Yeşil çimen üstünde temiz ilkbahar havasını, kır havasını doya doya teneffüs etmek elbette ferahlandırır yürekleri… Yeşillenmiş ve çiçek açmış ağaçların gölgesinde uzanarak, kuşların güzel sesini, tatlı cıvıltılarını dinlemek elbette coşturur gönülleri…

İşte, tepreç budur… Neşe günüdür, ferahlanma, sevinme günüdür…

(*Tepreç = Halk arasında Tepreş olarak da adlandırılır.)

İlginizi Çekebilir

Kırımtatar Milli Tiyatrosu

Vatan KIRIM. Kırım’da tiyatro çok eski dönemlerden beri icra edilen bir sanat dalıdır. Antik Heresones …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.