Başlangıç / Kuruluşlar / Kırım Tatar Millî Meclisi (KTMM)

Kırım Tatar Millî Meclisi (KTMM)

Vatan KIRIM

Yapısı
Kırım Tatar Millî Meclisi, Kırım Tatarlarının sürgünden vatan topraklarına dönmeye başlamasının ardından 1991 yılında toplanan II. Kırım Tatar Millî Kurultayı’nın I. Toplantısı’nda alınan kararla kurulmuştur. Kırım Tatarlarının en yüksek icra organı olan Kırım Tatar Millî Meclisi, Kırım Tatar Millî Kurultayı tarafından seçilen 33 üyeden teşekkül etmektedir.

Kırım Tatar Millî Meclisi, Meclis Başkanlığı ve Yardımcılıkları, Sosyo-Ekonomik ve İnsanî Siyaset İdaresi, Basın Merkezi, Hukuk Servisi, Yerel ve Bölgesel Meclis Faaliyetlerini Koordine Etme İdaresi, Protokol Servisi, Siyasî ve Hukukî İşler İdaresi,, Toplumsal ve Uluslararası Kuruluşlar ve Basın ile İlişkiler İdaresi, Komisyonlar ve Çalışma Grupları, Sekreterlik ve Vatandaş Kabul Odası birimleri şeklindeki idarî yapılanmasına ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Başkanları
Kırım Tatar Millî Meclisi kurulduğu günden 2013 yılında gerçekleştirilen 6. Kırım Tatar Millî Kurultayı’na kadar Kırım Tatarlarının büyük yolbaşçısı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun başkanlığı altında çalışmaktaydı. Bu Kurultay’da Kırımoğlu’nun yeni bir başkan seçilmesi teklifi üzerine Kurultay kararı ile KTMM başkanlığına Refat Çubarov getirildi. Refat Çubarov ve Meclis Üyeleri Kırım Hanlığının başkenti Bahçesaray’daki Hansaray’da 1 Kasım 2013 tarihinde yapılan törenle göreve başladı.

Meclis’in yasaklanması
Kırım’ın Rusya tarafından 2014’te işgalinden sonra sözde Kırım yönetimi tarafından açılan yasadışı dava neticesinde 26 Nisan 2016’da KTMM yasadışı örgüt ilan edilerek faaliyetleri durduruldu. Bunun üzerine KTMM çalışmalarına Kiev merkezli devam etmektedir.

Resmî internet sitesi : www.Qtmm.org

İlginizi Çekebilir

Kırım Tatar Sivil Toplum Kuruluşları

Vatan KIRIM. Türkiye Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Şubelerinin internet sitesi  www.kirimdernegi.org.tr Ankara’daki genel …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.