Başlangıç / Kuruluşlar / Dünya Kırım Tatar Kongresi

Dünya Kırım Tatar Kongresi

Vatan KIRIM

“Dünya Kırım Tatar Kongresi”, yürürlükte bulunan uluslar arası sözleşmeler ve kanunlara göre kurulmuş olan sivil toplum örgütlerinin bir araya geldiği uluslar arası sivil toplum örgütleri birliğidir.

“Dünya Kırım Tatar Kongresi”, işgalden önce hür ve demokratik ortamda Kırım Tatar Millî Kurultayı ve Kurultayca seçilerek göreve getirilen Kırım Tatar Millî Meclisi’nin ve Kırım Tatar millî hareketinin tarihî ve güncel karar ve ilkeleri ışığında çalışır.

“Dünya Kırım Tatar Kongresi” Kırım Tatarlarının vatanı Kırım’da ve 1783 yılında Kırım’ın işgali sonrasında göçe zorlanmış veya sürgün edilmiş Kırım Tatarları tarafından kurulan Kırım Tatar sivil toplum örgütlerinin ve temsilciliklerinin bulunduğu yerlerde faaliyet gösterir.

2009 yılında kurulan ve ilk toplantısını Kırım’da gerçekleştiren kongreye Refat Çubar başkan olarak seçildi. 12 ülkeden Kırım Tatar teşkilatlarını temsilen 866 delege 19-22 Mayıs tarihleri arasında Akmescit’te toplandılar.

Kongrenin ikinci büyük toplantısı Kırım’ın işgal altında olması nedeniyle 2015 yılında 31 Temmuz – 2 Ağustos tarihleri arasında Ankara’da yapıldı. Bu kongrede 12 ülkeden 180 sivil toplum kuruluşu temsil edildi.

İlginizi Çekebilir

Kırım Tatar Sivil Toplum Kuruluşları

Vatan KIRIM. Türkiye Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Şubelerinin internet sitesi  www.kirimdernegi.org.tr Ankara’daki genel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.