Nihat Osman

Nihat Osman (1945-2022)

Dobruca’daki Kırım Tatarlarının önde gelen aydın şahsiyetlerinden, öğretmen ve gazeteci.

15 Aralık 1945’te Köstence’de doğdu. Babası Mecidiye Müslüman Seminarı’ndan mezun olmuş Dobruca’nın tanınmış din adamı ve öğretmenlerinden olan Sait Osman’dır.

Qoşu Mahallesindeki Tatar Bala Bahçesinde (anaokulu) öğrenime başladı. Sonra ilk ve ortaokulu yine Qoşu Mahallesindeki 10 No.lu Okulda (7 sınıf) okudu. Köstence’nin meşhur liselerinden biri olan “Mircea cel Bătrân” Lisesini bitirdi ve Bükreş Üniversitesi – Şarkiyat / Türkoloji Bölümü’nün Tatarca – Romence Şubesini kazandı. Mezuniyet sınavından sonra, Fransızca-Romence öğretmenliğine tayin edildi. Ialomitsa ve Köstence illerinin bazı köylerinde vazife gördü.

1978 senesinde Salia Feyzula ile evlendi. 1979’da Leyla, 1981’de de Ruşen adını verdikleri iki kızları oldu.

1989 İhtilâlinden sonra, Köstence İli Kütüphanesinde çalıştı. Nihayet, 2000-2012 yılları arasında Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği’nin yayınladığı “Karadeniz” Dergisinin Baş Redaktörlüğünü üstlendi; oradan da emekliliğe ayırıldı.
Nihat Osman 1990 yılında Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği’nin kurucu üyeleri arasında yer aldı. Önce, Köstence Şubesi sekreterliğine seçildi, daha sonra Kültür Komisyonu Başkanlığını üstlendi. Daha sonra, 1999-2004 yılları arasında Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği’nin Genel Sekreterliğine seçildi. 17 Nisan 1994 tarihinde Memedemin Yaşar ve Ömer Edip ile birlikte, “Necip Hacı Fazıl” Kültür Cemiyetini kurdu. Başından sonuna kadar (Ekim 2002), bu Cemiyetin Kurucu-Başkanlığını üstlendi. Bu dönemde düzenledikleri faaliyetlerin en başarılı olanlarını şöyle sıralayabiliriz: Millî Șairimiz Mehmet Niyazi’nin, Kırım Tatar Halk Cumhuriyetinin kurucusu ve Başkanı, millî şehidimiz Numan Çelebi Cihan’ın, millî şair ve şehidimiz Hamdi Giraybay’ın anılarına konferanslar ve anma törenleri, Müstecib Hacı Fazıl Ülküsal’ın doğumunun 100. Yılı Konferansı (1999), İsmail Bey Gaspıralı’nın Doğumunun 150. yılı (2001), Hamdi Giraybay’ın Doğumunun 100. Yılı…

Romanya’daki Kırım Tatarlarının millî günü olması fikrini gündeme getirdi. Romanya parlamentosundaki Tatar milletvekili Amet Aladin’in desteği ve yasa teklifiyle 13 Aralık günü Romanya’daki Kırım Tatarlarının millî günü olarak resmen kabul edildi.

Kırım ve Dobruca’daki Kırım Tatar millî kimliği, gündemi, kültürü hakkında çok sayıda Kırım Tatarca, Romence ve Türkçe kaleme alınmış makale ve yazısı yayınlandı. Ayrıca Kardeşi Saim Osman Karahan ile birlikte Sağış – Mehmet Niyazi, Ant Etkenmen – N.Çelebi Cihan, Dobrucanıñ Davuşı 1-2-3, M. Vani Yurtsever, gibi kitapları yayına hazırladı. Televizyon programlarına katılarak Kırım Tatarlarını tanıttı.

Nihat Osman 3 Haziran 2022’de Köstence’de vefat etti.

Kaynak:  Ocaqay – Saim Osman Karahan’ın Hayat Hikâyesi, Saim Osman Karahan, 2016.

İlginizi Çekebilir

Emel dergisi ile yetişerek “Emelci” olan bir Kırım Tatarı: Bülent Tanatar

Emel dergisi ile yetişerek “Emelci” olan bir Kırım Tatarı: Bülent Tanatar Aybala POLAT / QHA …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.