Başlangıç / Haber / KIRIMOĞLU’NA SAYGI GECESİ

KIRIMOĞLU’NA SAYGI GECESİ

KIRIMOĞLU’NA SAYGI GECESİ;

Sayın Mustafa A. Kırımoğlu’nun katılımıyla

#13Kasım1943 Bir kahraman doğdu…

Sadece 24 yıl Vatan Kırım’da yaşayabildi

15 yılı Çalışma kampı ve hapiste olmak üzere ömrünün 52 yılı sürgünde geçti.

Kırım Rusya’nın işgali altında ve o yine sürgünde…

Üsküdar Belediyesi ve Emel Kırım Vakfı ortaklaşa KIRIMOĞLU’NA SAYGI gecesi düzenliyor. Geceye Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu da katılacak. Saygı Gecesinde ilk olarak Kırım Tatar Millî Meclis Başkanı Refat Çubar, Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay, Prof. Hakan Kırımlı’nın onun mücadelesini değerlendiren konuşmaları, Yönetmenliğini Neşe Sarısoy Karatay’ın yaptığı “Kırımoğlu Bir Halkın Mücadelesi” adlı belgesel gösterimi yer alıyor. Daha sonra Kırım Müziklerinin sunulacağı gecede Metin Batur’un kemanı, Dilaver Osman’ın yorumu, Kırım Gelişim Vakfı müzisyenlerinin ve Kırım halk oyunları ekibinin gösterileri geceye renk katacak. Gecede ayrıca Kırımoğlu ve Kırım Türklerinin mücadelesi konulu fotoğraf sergisi de yer alıyor.

#kirimoglunasaygigecesi, #kirimoglu76yasinda

23 Kasım 2019 Cumartesi, Saat: 19.00Üsküdar Belediyesi Bağlarbaşı Kongre Merkezi

MUSTAFA A. KIRIMOĞLU

Türk Dünyasının yaşayan efsane isimlerinden Kırım Tatarlarının millî yolbaşçısı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu 76 yaşına girdi. Hayatının büyük bölümü halkının özgürlüğü, vatanı Kırım’ın bağımsızlığı, insan hakları için mücadele ederek geçti ve geçiyor. 6 aylık bebekken bütün Kırım Tatarlarıyla birlikte 18 Mayıs 1944’te Sovyet rejimi tarafından Vatan Kırım’dan sürgün edildi. Kırım Tatarlarının millî hakları uğrunda girdiği bu barışçı mücadelede tek bir çocuğun dahi gözyaşı dökmesine, bir tek damla kan dökülmesine izin vermedi. Şiddet karşıtı mücadelesi ile aynı zamanda dünyaya örnek olan Kırımoğlu, SSCB döneminde kurulan 15 kişilik ilk insan hakları savunma komitesinin tek Türk ve Müslüman üyesi idi. Kırımoğlu dünya barışına, demokrasisine ve insan haklarına yaptığı katkılar nedeniyle 1998’de BM tarafından verilen Nansen madalyasına, Dünya Demokrasi Hareketi ödülüne, 2014’de Polonya Devleti tarafından Solidarity ödülüne, 2014’de Türkiye Cumhuriyet Nişanı’na, 2019’da ömrü boyunca Sovyet rejimine ve Kırım’ın Rusya tarafından işgaline cesaretle karşı çıktığı için Avrupa Muhafazakarları ve Reformistleri partisi tarafından Özgürlük ödülüne layık görüldü. Nobel barış ödülüne de aday olan bu efsane isim Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu 1991 yılında Kırım’da toplanan Kırım Tatar Millî Kurultayı tarafından Kırım Tatar Millî Meclisi Başkanı olarak seçildi. 2013 yılında kendi isteğiyle görevi bıraktı ve yerine Refat Çubar Millî Meclis Başkanı olarak seçildi. Kırım’da Kırım Türkleri yavaş yavaş millî ve dini haklarını elde edip, yok edilen dini ve millî medeniyetlerini canlandırırken 2014 yılı şubatında yeni bir felaketle karşı karşıya geldiler. Kırım Rusya tarafından işgal edildi ve Kırımoğlu yeniden Vatan Kırım’dan sürgün edildi.

Kırımoğlu 76 yıllık mücadelesini sürdürüyor.

https://vatankirim.net/mustafa-abdulcemil-kirimoglu-90/

Zafer KARATAY

Emel Kırım Vakfı Başkanı

www.emelvakfi.org

İlginizi Çekebilir

KIRIMOĞLU, BİR HALKIN MÜCADELESİ kitabı çıktı!

Emel Kırım Vakfı Başkanımız Zafer Karatay’ın yazdığı “Kırımoğlu, Bir Halkın Mücadelesi” kitabı ilk defa 23 …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.