Başlangıç / Mimari / Neapolis Antik Kenti

Neapolis Antik Kenti

Vatan KIRIM

Neapolis (İskitlerin Yenişehir’i – Scythian Neapolis), MÖ 3


Amasyalı Strabon’a göre Neapolis (Napoli) şehri Akmescit’in güneydoğusundaki Petrovskiy vadisinde, İskit kralı Skyluros tarafından kurulmuş ve daha sonra gelen Miletliler tarafından Neapolis (Yenişehir) olarak adlandırılmıştır. Akmescit’in 2 kilometre güneydoğusunda, Kermencik mevkiinde, bir tepeye kurulu kale-şehir Neapolis İÖ 3. yüzyıldan İS 4. yüzyıla değin İskitlerin hakimiyetinde kalmıştır. Sarmat, Alan ve son olarak Got akınlarıyla şehir İS 4. yy’da yıkılmıştır.

Kalıntıların olduğu bölgeye 4 numaralı otobüs ile gidilebilmektedir. Şu anda arkeolojik kazılar yapılmaktadır. 70’den fazla İskitli aristokratın gömülü olduğu mezar alanı arkeologlar tarafından incelenmektedir. Kral Skyluros’a ve İskitli bir kraliçeye ait olduğu sanılan isketletler buluntular arasındadır.

Neapolis kenti, İskitler’in merkezi olmakla birlikte, yörede ele geçen buluntular antik Yunan etkisinin güçlü olduğunu gösterir (hatta burada sürekli bir Yunan yerleşmesi olduğu düşünülmektedir). Çevrede taş döşeli avlulara açılan odalardan meydana gelen Yunan evleri, kimi yerlerde kalınlığı 11-12 m’ye, yüksekliği 2,7 m’ye ulaşan surlar vardır. Kentteki dikdörtgen planlı (8,65 x 8,10 m) anıtmezarın duvarları 3 m’ye kadar durmaktadır. U yapının içinde İÖ 2. – İS 2 yy’larda yönetimde bulunan hanedana ait 72 mezar vardır. Ayakları düşsel yaratıklar biçiminde oyulmuş bir sandukanın izleri askıçelenkler, Akanthos yaprakları ve çiçeklerle süslüdür. Burada ayrıca İskit silahları ve takıları ele geçmiştir. Kentin nekropolisinde yapılan kazılarda da küçük, kare planı odalar biçiminde mezarlar ortaya çıkarıldı. Bu mezarların duvarları İskitler’in günlük yaşamından sahnelerle (ava gidiş, ok atan İskitli, evler, kulübeler) süslüdür. Ayrıca Yunanca yazıtlar (birinde kral Skyluros’un adı vardır) bulundu. Buluntular Akmescit ve Moskova Puşkin müzelerinde sergilenmektedir.

İlginizi Çekebilir

Çufut Kale

Vatan KIRIM. Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde Bahçesaray civarında 8. ila 19. yy’lar arasında yerleşime açık kalmış Ortaçağ kalesi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.