KIRIM Haber

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Kırımoğlu'na Suikast Girişimi Engellendi !

Kırımoğlu'na Suikast Girişimi Engellendi !

Tarih 28 Ekim 2009, 05:19 Editör Vatan KIRIM

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'na karşı suikast hazırlığı içinde olan 2 kişi gözaltına alındı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Yuriy Lutsenko, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na karşı suikast girişimi hazırlığı bilgisini elde ettiklerini ve düzenlenen operasyon sonucu 2 kişiyi gözaltına aldıklarını bildirdi.
Kırımoğlu, suikast iddialarını yalanlamadı ve kendisi ya da Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Vekili Refat Çubarov’a bir şey olduğu takdirde bile halkın silaha başvurmamasını istedi.
Ukrayna İçişleri Bakanı Yuriy Lutsenko, Kiev’de düzenlediği basın toplantısında Kırım’da At Takfir El Hicra adlı dini teşkilatın, KTMM lideri Mustafa A. Kırımoğlu’na karşı suikast ve Kırım’da birkaç terör eylemi hazırladığını kaydetti. Lutsenko, “At Takfir El Hicra teşkilatı üyelerinin Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na ve yandaşlarına karşı silah ve patlayıcı kullanarak suikast hazırladığı bilgisini elde ettik” diyerek teşkilatın Taliban ve El Kaideyle bağlantılı olduğunu dile getirdi. İçişleri Bakanı, Kırım Tatar Milli Meclisinin geleneksel İslam’ı desteklediğini ve radikal hareketlere karşı ciddi tehdit oluşturduğunu, söz konusu teşkilatın gelişmesi için engel olduğu fikrini dile getirdi.
Lutsenko, ellerine geçen bilgi doğrultusunda Kırım’ın birkaç bölgesinde 23 Ekim’de operasyon düzenlediklerini ve patlayıcı maddeler, detonatör, bıçaklar ve silahların taktik ve teknik özelliklerini anlatan kitapları ele geçirdiklerini bildirdi. Lutsenko terörist olduğundan şüphelenilen 2 kişinin gözaltına alındığını, ancak bunların ifade vermek istemediğini açıkladı.
Lutsenko, Kırımoğlu’na koruma verileceğini bildirdi.

Kaynak : Qırım Haber Ajansı
QHA - www.QHA.com.ua 

Bu haber 3967 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Kırım

Şükür Künü Kutlu Olsun !

Şükür Künü Kutlu Olsun ! 26 Haziran Şükür Künüñüz Qutlu Olsun !

Vatan Kırım için yanıp tutuşan Musa Mahmut anıldı.

Vatan Kırım için yanıp tutuşan Musa Mahmut anıldı. Kırım Tatarlarının canlı meşalesi Musa Mamut ölümünün 30. yılında Akmescit'te anıldı.

GALERY

KIRIM Haber, Emel Kırım Vakfı'nın bir hizmetidir.
RSS Kaynağı | Emel KIRIM Vakfı

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi