KIRIM Haber

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Vatan Kırım için yanıp tutuşan Musa Mahmut anıldı.

Vatan Kırım için yanıp tutuşan Musa Mahmut anıldı.

Tarih 25 Haziran 2008, 07:02 Editör

Kırım Tatarlarının canlı meşalesi Musa Mamut ölümünün 30. yılında Akmescit'te anıldı.

Musa Mahmut'un ölümünün 30. yıldönümü nedeniyle dün (24 Haziran) İsmail Gaspıralı Kırım Tatar Kütüphanesi'nde bir dizi anma etkinlikleri yapıldı. Etkinlikler çerçevesinde Kırım Tatar halk hareketi üyesi, “Kırım üstündeki meşale” kitabının yazarı Grigori Aleksandrov’un 80’inci yaş gününe adanan “Temiz ve kutsal gerçeklerin adına” adlı kitabın tanıtımı yapıldı. Anma etkinlikliği iki bölümde gerçekleşti; önce Musa Mahmut anıldı, ardından Grigori Aleksandrov…

Musa Mamut Kimdir?

Kırım Tatar halkının milli hareketinin aktif üyesi, vatansever Musa Mamut 20 Şubat 1931’de Balaklava bölgesinin Uzuncı (Kolhoznoye) köyünde dünyaya geldi.
Sürgünden sonra Kırım’a 1975 yılında döndü, Akmescit bölgesinin Beş Terek (Donskoye) köyünde ev aldı. 23 Nisan 1975 pasaport rejimini bozduğu yani ikametgahsız yaşadığı gerekçesi ile tutuklandı ve 2 yıla mahkum edildi. İyi hal nedeniyle normal ceza süresinin btimine 9 ay kala, 18 Temmuz 1977'de hapisten çıktı.
20 Haziran 1978 günü Mahmut ve eşine karşı pasaport rejimi bozma ile ilgili yeni bir ceza davası açıldı. Mamut, bu defa cezalandırıcıların eline sağ olarak geçmeyeceğini bildirdi. 23 Haziran 1978 günü evine polis geldiğinde üzerine benzin dökerek kendini yaktı. Bundan sonra 5 gün içerisinde Akmescit hastanesinde öldü ve 30 Haziran 1978 günü Beş Terek mezarlığında toprağa verildi.

Bu haber 3795 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Kırım

Kırımoğlu'na Suikast Girişimi Engellendi !

Kırımoğlu'na Suikast Girişimi Engellendi ! Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'na karşı suikast hazırlığı içinde olan 2 kişi g...

Şükür Künü Kutlu Olsun !

Şükür Künü Kutlu Olsun ! 26 Haziran Şükür Künüñüz Qutlu Olsun !

GALERY

KIRIM Haber, Emel Kırım Vakfı'nın bir hizmetidir.
RSS Kaynağı | Emel KIRIM Vakfı

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi