Kişiler

Kırım Tatar milletinin bayrak şahsiyetleri, dostları, düşmanları...

Kişiler Bölümündeki yazılar :

Sadece Başlıkları göster Özetleri göster


Cafer Seydahmet Kırımer (1889 - 1960)

1 Eylül 1889'da Kırım'ın Yalta şehrinin Kızıltaş köyünde doğmuştur. İlk tahsilini Kırım'da, orta ve lise tahsilini İstanbul'da yapmıştır. 1911'de Paris'e giderek Hukuk Fakültesi'ne devam etmiş, Birinci Cihan Harbi'nin başlaması üzerine Kırım'a dönmüştür. Kırım'da yakın arkadaşlarıyla birlikte inkılapçı, gizli bir teşkilat kurmuştur.

devamı

Cengiz Dağcı

Kırımlı yazar. Kırım'ın Yalta şehrinin Kızıltaş köyünde 9 Mart 1919'da doğdu. Çocukluğu kıtlık, yoksulluk, deprem gibi tabii afetler yanında Rus emperyalizminin zulmü ve büyük baskılar altında geçti. Türk edebiyatının baş yapıtları sayılan eserlerini Türkiye Türkçesinde yazdı. Tüm dünyaya Kırım'ı ve Kırımlıları anlattı.

devamı

Çerkez Ali Ametov

Şair, hikayesi, romancı. 25.5.1925'te Kırım'ın Kuybışev rayonu Bagatır Köyü'nde doğdu.

devamı

Ersan İlyasova

Ersan Kırım'dan Özbekistan'a sürülmüş bir ailenin çocuğu olan Enver İlyasov ile İraliya İlyasova'nın  basketbolcu oğlu.

devamı

Halil İNALCIK

Şeyh-ül Müverrihin.. Yani 'Tarihçilerin şeyhi' olarak anılan büyük tarihçi.
Prof. Halil İnalcık, 7 Eylül 1916’da İstanbul’da doğdu. Babası Kırım göçmenlerinden Seyit Osman Nuri Bey, annesi Ayşe Bahriye Hanım’dır.

devamı

Hayrettin Karaca

Türkiye'nin "Toprak Dede"si Hayrettin Karaca, 1926'da Bandırma'da doğdu. Babası Hocazade Halil Efendi, annesi Zehra Hanım olup her ikisi de Kırım muhaciri idi.

devamı

İsmail Bey Gaspıralı

Gaspıralı Türk lehçelerinin, yabancı diller yerine birbirlerinden kelimeler alarak zenginleşmesini ve İstanbul Türkçesini esas alınarak ortak bir yazı diline kavuşulmasını sürekli savundu. Onun "Dilde, fikirde, işte birlik" sözü bugün de bütün Türk dünyasının ülkü ve ilkesi olmak değerindedir.

devamı

Jamala

Susana Camaladinova
Sahne adı olarak Jamala (Camala)'yı kullanan Kırım Tatar şarkıcı 27 Ağustos 1983'te ailesinin sürgünde yaşadığı Kırgızistan'ın Oş şehrinde doğdu. 2016 yılında Stockholm'de düzenlenen Eurovision şarkı yarışmasına Ukrayna adına katıldı ve birinci oldu.

devamı

Kemal Çapraz

Kemal Çapraz (d. 1964, Araç - ö. 16 Eylül 2008, Kartal), Türk gazeteci, kitap yazarı ve araştırmacı.

devamı

Memet Nüzet

Şair Memet Nüzet (Çelebiyev) Kırım'da Kezlev civarındaki Aydarğazı köyünde doğdu. Okuma ve yazmayı köy hocasından öğrendi. Çok genç yaşlarında öksüz kaldı.

devamı

Musa Mahmut

Musa Mamut Kimdir?

Kırım Tatar halkının milli hareketinin aktif üyesi, vatansever Musa Mamut 20 Şubat 1931’de Balaklava bölgesinin Uzuncı (Kolhoznoye) köyünde dünyaya geldi.
Sürgünden sonra Kırım’a 1975 yılında döndü, Akmescit bölgesinin Beş Terek (Donskoye) köyünde ev aldı. 23 Nisan 1975 pasaport rejimini bozduğu yani ikametgahsız yaşadığı gerekçesi ile tutuklandı ve 2 yıla mahkum edildi. İyi hal nedeniyle normal ceza süresinin btimine 9 ay kala, 18 Temmuz 1977'de hapisten çıktı.
20 Haziran 1978 günü Mahmut ve eşine karşı pasaport rejimi bozma ile ilgili yeni bir ceza davası açıldı. Mamut, bu defa cezalandırıcıların eline sağ olarak geçmeyeceğini bildirdi. 23 Haziran 1978 günü evine polis geldiğinde üzerine benzin dökerek kendini yaktı. Bundan sonra 5 gün içerisinde Akmescit hastanesinde öldü ve 30 Haziran 1978 günü Beş Terek mezarlığında toprağa verildi.-

devamı

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu

Kırım Türklerinin efsanevi lideri ... Kundakta bebekken sürgüne gönderildi. İnsan hakları ve demokrasi uğruna yıllarca hapishaneler, toplama kamplarında yaşadı. 303 gün süren açlık grevi ile milletinin faciasını hür dünyaya duyurdu.

Kırım Tatar Milli mücadelesinde şiddete başvurmama ilkesinden hiç bir zaman sapmadı ve sürgündeki milletini vatanına döndürmeyi başardı.

devamı

Müstecib Ülküsal (1889-1996)

Kırım Türklerinin Millî İstiklâl Mücadelesi'nin büyük yolbaşçısı Av.Müstecib ÜLKÜSAL, Vatan Kırım'ı terketmek zorunda kalan binlerce Kırım Tatar ailesinden birinin çocuğu olarak Romanya'nın Mangalya kasabası Azaplar köyünde 15 Şubat 1899'da doğdu.

devamı

Numan Çelebi Cihan (1885 - 1918)

Numan Çelebi Cihan (Noman Çelebicihan), 1885 yılında Kırım’ın kuzeyindeki Or Bölgesinde Sonak köyünde dünyaya geldi. Kırım Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı ve Kırım Tatar milli marşı Ant Etkenmen'in de yazarıdır. Çelebicihan 23 Şubat 1918'de Bolşevikler tarafından şehit edildi. Naaşı parçalanarak Karadeniz'e atıldı.

devamı

Prof. Dr. Kemal Karpat

Romanya - Babadağ doğumlu bir Kırım Tatarı olan tarihçi Prof. Dr. Kemal Karpat TBMM Onur Ödülü'ne lâyık görüldü.

devamı

Ramiz Netovkin

Kırım Tatarlarının meşhur ressamı Ramiz Netovkin, 21 Haziran 1960 tarihinde sürgünde Taşkent vilayetinin Almazar kasabasında doğdu.

devamı

Şakir Selim

Kırım Tatarlarının büyük şairlerinden olan Şakir Selim 10 Nisan 1942 yılında Ak Şeyh'in Büyük As köyünde doğdu.

devamı

Seyid Abdullah Özenbaşlı

Seid Abdulla Özenbaşlı (Seyid Abdullah Özenbaşlı) (Bahçesaray, 1867-Akmescit, 1924) – Meşhur Kırımtatar yazar, şair.

devamıDisqus Yorum Sistemi

Kişiler

İlgili Bölümler :

Son güncelleme :

Okunma: 12