Yerleşim Yerleri Bölümündeki yazılar :

Sadece Başlıkları göster Özetleri göster


Akmescit

Akmescit Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin başkentidir. Ruslar tarafından Simferopol olarak adlandırılan şehrin nüfusu 364.000’dir (2001). Kırım'ın yönetim, bilim, kültür ve endüstri merkezidir. Akmescit Kırım'ın en merkezi yerinde kara, hava ve demiryollarının kavşak noktasında, Salgır ırmağı kıyısında, Çatırdağ'ın kuzey yamaçlarında yer alır. Kırım'daki tek uluslararası havaalanın Akmescit'te bulunması şehri Kırım'a gelişlerde ilk uğrak noktası durumuna getirmiştir.

devamı

Akyar (Sivastopol)

Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde başkent Akmescit'in 70 km güneyinde Karadeniz kıyısında 342.000 (2001) nüfuslu tarihi liman kenti. Kırım Tatarca adı : Aqyar

devamı

Alupka

Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde Yalta bölgesinde Yalta'dan 17 km, Akmescit'ten 97 km, Akyar tren garından ise 75 km uzaklıkta 12.000 nüfuslu küçük ama güzel bir sahil kasabasıdır.

devamı

Aluşta

Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde bir kasaba. Kırım'ın başkenti Akmescit'ten 45 km güneyde, Karadeniz sahilindedir.

devamı

Bahçesaray

Kırım Hanlığı'nın tarihi başkenti. Kırım Tatarcasında Bağçasaray olarak adlandırılır. Kırım'da Kırım Tatar-Türk kültürünün ayakta kalabilmiş şaheserlerinden Hansaray buradadır. Bahçesaray Kırım'ın en önemli kültürel turizm merkezidir.
devamı

Canköy

Canköy Kırım'ın kuzeyinde 43.000 [2001] nüfuslu bir şehir.

devamı

Dobruca

Bugün Romanya ve Bulgaristan sınırları içinde bulunan Karadeniz kıyısında bir coğrafi bölge.

devamı

Ermenibazarı

Orkapı'nın 5 km güneyinde Orkapı kıstağında Ermeni ve Rumlarca kurulan 24.000 nüfuslu kasaba. Ermenibazarı (Armyansk) yönetim birimi 162 km2 olup, 27.000 nüfuslu, 3 köy ve 1 kentten müteşekkil bir ilçedir.

devamı

Eski Kırım

Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde, Akmescit’e 90 km, Kefe’ye 30 km mesafede 11.000 nüfuslu küçük bir kasabadır. Akmescit – Sudak karayolunda Karasubazar’ı geçtikten sonra Sudak’a doğru giden ana yolda, sola kıvrılan Starıy Krım tabelasını takip ederek bu tarihi şehre ulaşılmaktadır.

devamı

Gurzuf

Yalta’nın 16 km kuzeydoğusunda iklimi ve doğası mükemmel bir tatil kasabasıdır.devamı

İnkerman

Akyar'ın hemen yanında 13.000 nüfuslu küçük bir kasabadır. Akmescit - Akyar yolu üzerindedir.

devamı

Karasubazar

Kırım’ın güneyinde Yayladağ ’ın kuzey eteklerinde adını aldığı Büyük Karasu ırmağı nın yukarı çığırında 17.000 nüfuslu kent. Akmescit’i Kefe’ye bağlayan önemli karayolu üzerindedir. Akmescit’e 47 km mesafededir. Kırım Tatarlarının yoğun olarak yaşadığı bir bölgedir.

devamı

Kefe

Kırım yarımadasının güneydoğu kıyısında Akmescit’e 120 km mesafede 77.000 nüfuslu tarihi bir liman şehri, aynı zamanda kültür ve turizm merkezidir.

devamı

Kerç

Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde, yarımadanın en doğusunda, Akmescit’e 210 km uzakta, aynı addaki boğazın kıyısında kent.

devamı

Kezlev

Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde Akmescit’in 65 km kuzeybatısında, Akyar’a 95 km, Ak Meçet’e 67 km uzaklıkta bir sayfiye kentidir.
Osmanlı etkisinin en yoğun olduğu yerlerdendir. Mimar Sinan’a ait bir cami vardır (Kezlev Han Camii). Bir Türk kavmi olan Musevi Karaimler burada yaşamaktadır. Kentteki Karaim sinagogu (kenassa) her zaman ziyarete açıktır. Kezlev, aynı zamanda Kırımlı meşhur şair-ozanlardan Aşık Ömer’in de doğduğu yer olarak bilinir.

devamı

Livadiya

Yalta'nın banliyösünde saraylar ve kaleler içeren bir köydür. 1861 yılından beri Rus çarları için yazlık rezidans olarak kullanılmaktadır. 3 büyüklerin toplantısına da ev sahipliği yapmıştır.

devamı

Massandra

Yalta'nın 3 km doğusunda küçük ama şirin bir beldedir. Nikita yaylasının yeşil kayalarının bitişiğinde yer almaktadır. Doğal ormanları, muhteşem parkları, fıskiyeli havuzları, dünyaca meşhur şarapları ve Massandra şatosu ile tanınmaktadır.

devamı

Orkapı

Kırım yarımadasını anakaraya, Ukrayna ovasına bağlayan kıstak ve bu kıstak üzerinde yer alan kasabanın adıdır.

devamı

Sak

Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde başkent Akmescit'in batısında, Kezlev yakınında kasabadır. En eski çamur banyolarına sahip sayfiye kentidir.

devamı

Sudak

Kırım'da Yalta'nın 120 km kuzeydoğusunda, 18.000 nüfuslu şaraplarıyla meşhur bir sahil kasabasıdır.

devamı

Taraktaş

Taraktaş, Sudak şehrine 3 km mesafede bir bölgenin adıdır. Adını bu civardaki dağların kayalık doruklarının bir tarağın dişlerini andırır görünümde olmasından dolayı almıştır.

devamı

Yalta

Kırım'ın turizm başkenti Yalta Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin güney sahilinde, Karadeniz kıyısında yer alan, 170.000 nüfuslu sahil kasabasıdır (Şehir Merkezi: 82.000 [2001]). Özerk cumhuriyetin başkenti Akmescit'ten 79 km güneyde, iki burun arasındaki büyük dağların ortasında yer alır. Bir tarafta Ayudağ’dan, öte tarafta Simeiz’e kadar uzanan bir bölgenin ortak adıdır aynı zamanda.

devamı

Yedikuyu

Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde rayon ve rayon merkezidir. Yedikuyu (Lenino) Kırım'ın en uzak ve en fakir rayonudur. Doğu Kırım öncelikli kalkınma bölgesi içinde yer almaktadır.

devamıDisqus Yorum Sistemi

İlgili Bölümler :

Son güncelleme :

Okunma: