Diasporadaki Köylerimizden Bölümündeki yazılar :

Sadece Başlıkları göster Özetleri göster


Diaspora'daki Köylerimizden: Kireç Köyü

Eskişehir merkez ilçeye bağlı köylerden biri olup; Eskişehir’e 23 km mesafededir. Kireç köyüne Eskişehir-Alpu istikametinde 17 km gidildikten sonra güneydoğu istikametinde doğru yol ayrım levhasından 7-8 km daha gidilerek ulaşılır. Köy, kuzeyinde Karahöyük, güneyinde Karacaören, batısında Ağapınar ve doğusunda da Karaçay köyleri ile komşudur.

devamı

Diaspora’daki Köylerimizden: Ahmetçayırı Köyü

Köy halkının Kırım'dan geldiği kesin olmakla birlikte, tam olarak Kırım'ın hangi bölgesinden olduklarını bilen yoktur. Kırım'dan gelen ilk beş veya altı aile köyün bugünkü yerinin bir kilometre kadar doğusundaki çayırlık alana gelip yerleşmişlerdir.

devamı

Diaspora’daki Köylerimizden: Beserek Köyü

Yozgat'ın Yerköy ve Çorum'un Sungurlu ilçeleri arasında kalan ve nüfusu Yerköy'e bağlı tek Kırım Tatar köyüdür.

devamı

Diaspora’daki Köylerimizden: Darıözü Köyü

Darıözü köyü, Kırşehir ilinin Kaman ilçesine bağlı, Kırım Tatar ve Kırım dışından gelen Nogay muhacirlerinin iskân edildiği bir köydür. Kaman’a 13 km. uzaklıktadır.

devamı

Diaspora’daki Köylerimizden: Esence (Yellice) Köyü

Esence Köyü, Eskişehir'in Alpu ilçesi'ne bağlı olup, 1900'lü yılların başlarında Kırım'ın Akmescit ve Bahçesaray şehirlerinden gelenlerle, önce Kırım'dan Dobruca'ya oradan da Anadolu'ya göç eden Kırım Tatarları tarafından kurulmuştur. Köyün ilk kurucuları Benli Seyit Baydar, Abdülkayim Yeşilada, Safter Akay (İmrak), Hüseyin, Abkelâm ve Fahrettin isimli Kırım Tatarlarıdır.

devamı

Diaspora’daki Köylerimizden: Gökeşme Köyü

Kırşehir'in Kaman ilçesine bağlı olan Gökeşme köyü Orta Anadolu'nun Kirim Tatar yerleşimine sahne olmuş köylerinden biridir. Kaman'a 15 km. uzaklıktaki köy, ilçe merkezine stabilize bir yol ile bağlanmaktadır.

devamı

Diaspora’daki Köylerimizden: Güroluk (Kızılsuvat) Köyü

Güroluk Köyü, Eskişehir'in Alpu ilçesine bağlı olup, geçtiğimiz yüzyılın sonlarında Kırım'dan göç eden Kırım Tatarları tarafından kurulmuştur. Köyün ilk kurucuları Kırım'ın Taqıl köyünden Ebubekir, Yahya, Fahri, Muhammediye, Haybulla, İsmail Aqay, Zeytun Abdullah, Emrullah ve Seyit Abdullah isimli Kırım Tatarlarıdır.

devamı

Diaspora’daki Köylerimizden: İzzettin Köyü

İstanbul'un şirin ilçesi Çatalca'ya 5 km. mesafede, Anadolu'yu Avrupa'ya bağlayan demiryolunun hemen kenarında yer alan İzzettin köyü, 1860'li yıllarda anavatan Kırım'dan göçenlerce kurulan bir Kırım Tatar köyüdür.

devamı

Diaspora’daki Köylerimizden: Mesudiye Köyü

Mesudiye Köyü (1970‘li yıllara kadarki ismi Taşlıhüyük ya da Tatarca söylenişi: Taşlük) Eskişehir’in Mahmudiye İlçesine bağlı olup 1900 yılında Bulgaristan Göçmenleri’nden Hoca Ali (Yazgı) tarafından kurulmuştur. Bundan yaklaşık 1 yıl sonra Kırım’dan genellikle Gözleve (Kezlev) ve Akmescit’ten doğrudan Türkiye’ye göç eden, öncelikle Adana Ceyhan tarafına yönelen ancak oradaki iklim nedeniyle yöreye gelen Kırım Tatarlarından yaklaşık 40 aile ile büyümeye başlamıştır.

devamı

Diaspora’daki Köylerimizden: Paşakadın Köyü

Paşakadın Köyü, Eskişehir'in Sivrihisar ilçesine bağlı olup Eskişehir-Ankara yoluna 1 km. stabilize yol, buradan da Sivrihisar'a asfalt yol ile 20 km. mesafededir. Köy, kuzeyinde Karacaören ve Karaburun, güneyinde Bahçecik, güney batısında Yaverören, batısında Karakaya, kuzeybatısında Sarıkavak ve doğusunda Kertek köyleri ile komşudur.

devamı

Diaspora’daki Köylerimizden: Sakarya (Tırnaksız) Köyü

Ankara'nın Polatlı ilçesine bağlı Sakarya (Tırnaksız) köyü, ilçenin 11 km güneyinde, Çanakçı, iğciler ve Menteşe köylerinin arazileri üzerinde 1908 yılında kurulmuştur.

devamı

Diaspora’daki Köylerimizden: Tatlıkuyu Köyü

Ankara’nın Polatlı ilçesine bağlı olan Tatlıkuyu köyü, Polatlı şehrinin on yedi kilometre güneybatısında olup, Çanakçı, İğciler, Eskikarsak köylerinin arazileri üzerinde bulunmaktadır. Köy Hicrî 1322-1323, yani Milâdî 1904-1906 yıllarında kurulmuştur.

devamı

Diaspora’daki Köylerimizden: Tuzlacık Köyü

Tuzlacık köyü Yozgat'ın Sorgun ilçesine bağlı, Sorgun'un 35 km. güneyinde, Sarıkaya ilçesine 12 km. mesafede şirin bir Kırım Tatar köyüdür

devamı

Diaspora’daki Köylerimizden: Yâverören Köyü

Yâverören Köyü, Eskişehir’in Sivrihisar İlçesi’ne bağlı olup 1895-1897 yıllarında Vatan Kırım’ın Bahçesaray, Gözleve ve Kerç civarındaki köylerden göç eden Kırım Tatarları tarafından kurulmuştur. Köye ilk gelenler Ebutâlip (Doğan) ve "Tat" lakaplı Hacı Süleyman (Özçelik)’dır.

devamı

Diaspora’daki Köylerimizden: Yeşildon Köyü

Eskişehir'in Alpu ilçesi'ne bağlı olup 1897 yılında Kırım'dan göç eden Kırım Tatarları tarafından kurulmuştur. Köyün ilk kurucuları Hacı Habil, Hacı Habibulla, Hacı Seydali, Süleyman, Alim, Velişah, Hacı Muratşa ve Fetta isimli Kırım Tatarlarıdır.

devamı

Diaspora'daki Köylerimizden: Küçükgölpınar Köyü

Gölpınarlar veya Küçükgölpınar köyü, Çorum ilinin 11 köyü bulunan Boğazkale ilçesine bağlı Kırım Tatarları tarafından kurulmuş bir köydür. Köy, Çorum iline 68 km, Boğazkale ilçesine 13 km ve Alaca ilçesine 15 km uzaklıktadır.

devamıDisqus Yorum Sistemi

İlgili Bölümler :

Son güncelleme :

Okunma: